Tarihçi Heredot`a göre üç şehir devletine ev sahipliği yapmış olan bu yer, tarihte Arteka, Kyzkos ve Prokonesos şehirleri Olarak yer almıştır.
Tarihçi Heredot bu yerleşim yerlerinden bahsederken prokonesos antik kentinin önce paşalimanı adasında daha sonralarıda Marma adasında konuşlandığından bahseder.
Kizikos antik kentine kapıdağ yarımadası`nın kıstağına doğru yeşil dağların eteklerinde kurulmuştur.Bandırma ve erdek körfezlerini iki taraftan kucaklayan bu antik kent Erdek tarihinde öneli yer almaktadır.
Tarihte milatoslular tarafından kizikos ve hemen yanıbaşındaki arteka ile iki kere koloni haline getirilmiştir.Bu tarihler Lidyalı`ların yüce hükümdarı dönemine rastlamaktadır.
Daha sonraları trakyalılar,makendonlar,persler,romalılar ve bizans`lıların egemenliği altında yaşayan bu kent, 1339 yılında orhan gazi oğlu olan süleyman paşa`nın rumeli seferi sırasında osmanlı egemenliği altına girmiştir.
Tarihin bir çok dönemine ışık tutan bu kentte yaşanılan her dönemin izine rastlamak mümkündür.Hellenistik ve roma çağlarında mermer işciliğinin en yüksek noktalarına bu bölgede erişildiği tarihçiler tarafından saptanmıştır.Bölgedeki bir çok tapınak,saray su kemerleri ve mezar ve süslemelerde bu dönemin muhteşem izlerini görmek mümkündür.Kizikos antik kentinde bir çok lidyalı prens ve yüksek mertebede olan kişilerin çocukları yetiştirilmekte ve bu dönemde bir çok ilim dalında yetenekli kişilerin eğitim aldıkları ve çalışmalar yaptıkları kesin olarak bilinmektedir ve bizans döneminde bizanssın zeytin,balık ve şarap imalat yeri olmuştur.
Osmanlı dönemindede üzümcülük şarap üretimi ve zeytin ve zeytinyağı üretiminin önemli bir sahası olarak yerini alan erdek günümüzdede bu önemini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir