Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler

 Uzun seneler boyunca yurtiçi turizmin önemli merkezlerinden biri olan erdek yerli turistler tarafından oldukça rağbet görmekte her yıl bursa, eskişehir ve ankaradan gelenlerde dolup taşmaktadır.

 Bütün bir kış çalıştıktan ve güzel bir tatil için birikimlerini ona göre yapan tatilciler erdeğe geldiklerinde gezilecek görülecek yerleri merak ederler. Her ne kadar gerek çevrelerinden gerekse internet üzerinden öğrendikleri ile bunu tecrübe etmek isteselerde yeterli kaynak ve detay bulamadıkları için sıkıntıya düşerler. Ziyaretçilerimizden bu konuda gelen talepler doğrultusunda misafirlerimizin tatillerini en iyi şekilde geçirmeleri için erdekte gezilecek yerleri ayrıntılı bir şekilde tanıtma gereğini duyduk.Çünkü bütün bir sene tatil için çalışıyor ve iyi bir tatili hepimiz hakediyoruz.

 Erdek`in uzun bir tarihi geçmişi vardır.Zengin toprak yapısı ve bitki örtüsü sebebi ile verimli bir coğrafyada yer alan bu şirin tatil kasabasının tarihi klikya medeniyetine kadar dayanır.Tarihi boyunca roma, bizans ve osmanlı egemenliğinde bulunan ilçemizde bu dönemlere ait bazı eserler bulunmakta ve her geçen yıl bunlara bir yenisi eklenmektedir.

 Bunların en önemlisi tarihi kyzikos kentidir.Geçmişi M.Ö döneme kadar uzanan bu tarihi kent bizans dönemide dahilinde bölgenin en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olsada ilerleyen yıllarda önemini kaybetmiş ve tarih sahnesinden silinmiştir.Yapılan arkeleojik kazılar sonrası gün yüzüne çıkan şehirde bir takım önemli eserler bulunmuş ve şehrin alt yapısı meydana çıkarılmıştır.Ayrıca dünyanın yedi harikalarından biri olan meşhur hadrianus tapınağı`da bu antik kent sınırları içerisindedir.Bu nedenle tarih sevenler ve alternatif olarak vakit geçirmek isteyenler için gezilip görülmesi gereken yerler arasında kyzikos antik kenti en baş sırayı almaktadır.Çıkarılan eserlerin sergilendiği erdek müzesi`de bu yerler arasında 2. Sırada bulunmaktadır.Bu antik kente düzler mevkiine giden yolun üzerinde karşılaşacağınız tabeladaki yolu takip ettiğinizde ulaşırsınız.

 Erdeğin sembolü olan ve körfezi ikiye ayrıran seyitgazi tepesi`nin üzerindeki tarihi kirazlı manastırı ve kale surları gezilip görülecek yerler arasında 3.sırada bulunmaktadır.

4. Sırada bölgenin tarihi dokusu haricinde gezip görebileceğiniz yerler arasında kapıdağ turu`nu kesinlikle öneriyoruz.Bölgeyi saran yeşil bitki örtüsünün el değmemiş yapısı ile sergilendiği bu eşsiz yarım ada üzerinde yapacağınız gezide tertemiz havayı ciğerlerinize çekerken bölgenin patika yolları üzerinde cenneti andıran yeşilini, ufak çaplı dere ve şelaleleri, yine bazı bölgelerinde eşsiz doğa ve deniz manzaralarını gezip görebilir ortamın tadı ve hazzını doyasıya yaşarsınız.Güzel bir aktivite olan bu turu fotoğraf meraklıları içinde öneriyoruz.

 Kapıdağı kıyıdan dolaşmak isteyenlerde ocaklar, narlı ve turanköy`ü gezebilirler.Günübirlik yapılacak bu aktivite sırasında bölgenin değişik kültürü ve turizmini görme şansına sahip olacak olan tatilciler için 5.sırada olan bu aktivite esnasında özellikle narlı ve turanköy gezilerinden büyük keyif alacaklarını samimiyetle garanti ediyoruz.

 Erdeğe geldiğinizde kıyıdan karşıya baktığınızda bazı kara parçaları göreceksiniz.Bunlar marmara takım adaları olarakda bilinen avşa, paşalimanı ve marmara adası olmak üzere 3 ana grupta bulunan yerleşim yerleri olup erdekten günübirlik gezilecek yerler arasında 6.sırada yer almaktadır.Erdek limanından düzenli olarak hareket eden arabalı vapurlar ile gün içerisinde kolayca gidip gelebilirsiniz.

 Son olarak kısa kısa sıralarsak ilçemizin sembolü olan zeytinli ada ve seyitgazi tepesinden erdek manzarasını izlemek,yine bu tepe ardında kalan düzler sahili, ilçemizin adı ve sembolerinden bir diğeri olan yeşilin en güzelini görebileceğiniz çuğra bölgesi ve son olarak çuğradan ilçe merkezine kadar uzanan sahil yolu gezilip görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

 Tatilinizde Erdek yerine Ocaklar köyünde tatil düşünüyorsanız Ocaklar Gezilecek Yerler makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz